A MAZSIKE Kárpátalján
2011. június 23-26 között négy napos kulturális zarándoklatot szervez az ezerarcú Kárpátaljára a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, amelynek fő állomása Munkács, ahol is gazdag programmal várják az érdeklődőket. Az alább Pröhle Gergely ezzel kapcsolatos írása:
Kultúrák vonzásában a határ túloldalán
A tisztelt olvasó bizonyára ismeri a munkácsi emberről elhíresült anekdotát, aki a múlt század óta ki sem mozdult szülővárosából, és közben legalább öt ország állampolgára volt. Munkács sokszínűségét azonban nem az országhatárok változásai, hanem az ott élők nemzetisége, anyanyelve, kultúrája, hagyományai alakították az évszázadok során.
Keresve sem találhatott volna jobb helyszínt a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület most induló „Határtalan” című sorozata számára.
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület 1988-ban alakult, az első független magyarországi zsidó civil szervezetek egyikeként. Az Egyesület fontos részt vállal a magyar zsidóság, valamint a Kárpát-medencében élő nemzetek sokszínű örökségének és hagyományainak feltárásában, közösségi életének élénkítésében, a kulturális sokszínűség kibontakoztatásában. Küldetése, hogy feltárja a gyökereket, építkezzen a hagyományokból, új értékeket teremtsen és közvetítsen, így mutatva meg mindazt, amivel zsidó elődeink hozzájárultak Magyarország és Európa kultúrájának gazdagításához.
Szándékuk, hogy ennek a célnak az érdekében olyan hagyományteremtő programot vázoljanak fel és valósítsanak meg, melyet az első alkalmat követőn évről évre újabb követ. A történelem szomorú aktualitást ad a „Határtalan” sorozatnak. Köztudott, hogy a zsidóság gettókba zárása, deportálása a mai államhatárokon kívülre szakadt magyar városokban kezdődött, és a határokon belüli, vidéki városokban folytatódott. Ezek a települések, közösségek szenvedték a legnagyobb, a soha nem pótolható veszteségeket. A programsorozat jelentőségét abban látom, hogy lehetőséget teremt a megmaradt zsidósággal és a szélesebb közönséggel megismertetni a hajdan volt vidéki zsidó közösségek szellemét, gazdag kultúráját.
A kettős kisebbségben létező magyar zsidó kultúra, a határon túl egyszerre tartozott két közösséghez, és fogékony volt mindkét közösség élményeire. A Munkácson megrendezésre kerülő program tartalmával, a meghívott művészek és előadók kiválasztásával is ezt a kettős érdeklődést, ezt a kettős fogékonyságot kívánja szolgálni.
Elgondolkoztató, hogy egy pusztán politikai döntéssorozat miként volt hatással az élet majd minden területére, miként határozta meg népek, nemzetek, vallási felekezetek és csoportok mindennapjait, változtatta meg sorsukat. Munkács, a béke szigetének számított: együtt élt itt az egyik legnagyobb zsidó közösség a római katolikusokkal, a reformátusokkal, a görögkeleti keresztényekkel, a magyar az ukránnal, a ruszinnal, a szlovákkal, a románnal, a lengyellel, a némettel és még ki tudja még hányféle anyanyelvet beszélő emberrel. A veszteség közös. Ezért kell felmutatni, hogy miként képes a kultúra, a közös örökség értékeinek megbecsülése, ezen veszteségeken túlmutatva enyhíteni a történelem okozta fájdalmakat.
Prőhle Gergely
a Magyar Köztársaság Külügyminisztériumának helyettes államtitkára
Határtalan-Munkács
2011. június 23-26. között
„Ne száradjon ki a forrás és ne fonnyadjon el a fa.” – Négy napos kulturális zarándoklat az ezerarcú Kárpátaljára a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület szervezésében.
„A határ túloldalára került Kárpátalja közelebb van hozzánk, mint gondolnánk, közelebb, hiszen olyan, mintha az élő lelkiismeret tája lenne. “
2011. június 23-26. / 4 nap, 3 éjszaka. / 3 és 4 csillagos szállodákban. Utazás légkondicionált autóbusszal.
PROGRAM
2011. június 23. csütörtök
05:30 óra: Indulás Budapest- Hősök tere
12:00 óra körül érkezés Munkácsa, a szálláshelyek elfoglalása
12:00-14.00 óra között szabadidő
14:00-17:00 óra:
A város nevezetességeinek és a Munkácsi Vár megtekintése
Munkácsi vár: A vár egy vulkáni eredetű hegy tetején áll. Területe 13.930 nm. Építésének pontos ideje nem ismert, de már a XI. században említik források. Ehhez hasonló vár csupán néhány marad Európában. A vár jelentős szerepet játszott a Habsburg-ellenes mozgalmak korában. Zrínyi Ilona vezetése alatt, az 1685-1688 közötti években hősiesen ellenálló várőrség utolsóként kapitulált a Rákóczi-szabadságharc idején. A Habsburg uralom alá került várat 1787-től fogházzá, majd börtönné alakították át, ahol sok neves forradalmár raboskodott. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején ismét a szabadság vára volt, utolsók között tette le a fegyvert 1849-ben. 1855-1896 között ismét börtönként használták.
19:00 óra:
Egy ember Munkácsról – Jávori Ferenc portréja
A Yale Strom által rendezett film vetítése, utána kötetlen beszélgetés a művésszel. Jávori Ferenc szülővárosában, Munkácson ismerte meg a zsidó kultúrát, és egy sokoldalúan játszó cigány muzsikus, Galambosi Gyula segítségével ismerkedett meg a hagyományos zsidó zenével, a klezmerrel.
Helyszín: Kultúrház (Dom Kultury), Béke tér 12.
2011. június 24. péntek
10:00-11:00 óra:
Koszorúzás és megemlékezés a holokauszt és a sztálini terror áldozatai emlékére (fakultatív program)
13:00-18:30 óra:
Kirándulás Ungvárra, a város nevezetességeinek, valamint az ungvári vár megtekintése. Az Ungvári vár vagy Drugeth-vár Ungvár nevezetessége, Kárpátalja egyik leghíresebb műemléke. Első írásos említése a Gesta Hungarorumban található, keletkezéséről azonban több elmélet is létezik. Utunk során megtekintjük a város zsidó nevezetességeit is. Ungvár egykor
19:30 órától:
„Néha szeret, néha bánt”: A Budapest Klezmer Band koncertje
Az immár 1990 óta működő zenekar előadásai rendkívüli élménnyé teszik a tradicionális zsidó zenét. Zenei átiratokat játszanak, amelyeket az együttes alapítója és vezetője, a munkácsi származású Jávori Ferenc komponál. Ezek a dallamok Közép-Kelet-Európa azon területéről származnak, ahol a zsidó zenei kultúra egykor virágzó volt.
Helyszín: Kultúrház (Dom Kultury), Béke tér 12.
2011. június 25. szombat
9:00-9:30 óra:
Hűség a hagyományhoz: A Spirák története, avagy egy galíciai rabbidinasztia – Zima András előadása
9:40 óra-10:10
Vallásos élet a szovjet diktatúra alatt – előadás
10:20-10:50 óra:
Munkácsi héber gimnázium – Zima András előadása a régió, a maga korában egyedülálló, cionista szellemiségű oktatási intézményéről
11:00-11:30 óra:
Az ezerarcú Kárpátalja – zsidó emlékhelyek Kárpátalján
Az előadások helyszíne: Városháza díszterem I. emelet, Béke tér 2.
13:00-17:30 óra:
Kirándulás: Beregvári Schönborn kastély, „Vadászat” a Kárpátokban, „Skakalo” vízesés
határtalan. Munkácstól északkeletre található beregvári Schönborn kastély 1890 és 1895 között épült a 19. században divatos angol Tudor-féle stílusban. Zuilbrandt Gregersohn tervei alapján épült az asztronómia jegyében, ugyanis 365 ablaka, 52 helyisége, 12 bejárata és 4 tornya van. Helyén egykor egy fából készült vadászkastély állt, mely a Rákóczi család tulajdonában állt. A Schönborn családnak jelentős szerepe volt Beregvár életében: feladatuknak tekintették az elnéptelenedő falvak betelepítését, igyekeztek minél több megélhetési lehetőséget biztosítani. Timsó- és vasgyárat üzemeltettek, Munkácson sörgyárat építettek. A kastély festői szépségű ötvenhektáros parkban fekszik. Angolparkjában különféle egzotikus fák, bokrok, növényritkaságok találhatóak. A park közepén kialakított tó az Osztrák-Magyar Monarchia térképe alapján készült. Több forrás is van a parkban, melyek közül legismertebb az örök Fiatalság forrása.
„Vadászat” Kárpátokban
Rövid látogatás Karpati mislivec-re, ahol vaddisznókat tenyésztenek. Itt lehetőség nyílik akár az állatok etetésére is. Majd látogatás a „Skakalo” vízeséshez, rövid séta az erdőben a vízesésig
18:30 óra:
Szombat Szalon – a Szombat folyóirat Kárpátalja számának bemutatója
Közreműködnek: Deák Andrea: Emlékezet lélektől-lélekig, Komoróczy Szonja Ráhel: Jiddis kultúra a Kárpátalján, Jávori Ferenc (Fegya): Zsidóként a háború utáni Munkácson.
A beszélgetést vezeti Szántó T. Gábor író, a Szombat főszerkesztője
Helyszín: Kultúrház (Dom Kultury), Béke tér 12.
19:30 óra:
„Ha én folyóvíz volnék” – Magyar népzene a Kárpát-medencéből
Bognár Szilvia – Szokolay „Dongó” Balázs – Bolya Mátyás koncertje, közreműködik Jávori Ferenc (Fegya). Népzenei ihletésű kamarazene énekhangra, fúvós- és pengetős hangszerekre.
határtalan_haénfolyovizvolnék.jpg
Bognár Szilvia, Szokolay “Dongó” Balázs, Bolya Mátyás
2011. június 26. vasárnap
10:00-12:00 óra:
„Zsidó Munkács” – kulturális zarándoklat a munkácsi zsidóság helyszínein. Barangolásaink során felkeressük a híres haszid rabbi, Spira Lázár sírhelyét is a munkácsi zsidó temetőben.
Délután hazautazás Budapestre:
Érkezés az esti órákban 20:00 és 22:00 óra között
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: